- Giotto Apartments (świetne miejsce do mieszkania)
- restauracja "U Vejvodu"
- wieża ratusza staromiejskiego
- kompleks parkowy Vysehrad
- katedra św. Wita na Hradczanach i wizyta na wieży
- Złota Uliczka
- knedle (bez nadzienia gotowane na parze, jako dodatek do mięs)
- zupa gulaszowa
- Kulajda (zupa koperkowa)
- Bramboracka (kremowa zupa ziemniaczana)
- smażony ser w panierce podawany z frytkami
- kaczka w różnych postaciach (zastępuje kurczaki z kuchni polskiej)
- Rizek (odpowiednik naszego schabowego)
- Buchta (placek drożdżowy)
- knedle z nadzieniem owocowym
- tatar z mięsa wołowego podawany z tostami
- piwo z nalewaka
październik 2024
Wejścia po obydwu stronach zabezpieczają wieże obronne, które można zwiedzać - bilet kosztuje około 30 PLN. Przy wschodniej wieży stoi pomnik Karola IV z 1848 roku upamiętniający 500 lecie powstania uniwersytetu.
Jeden z nielicznych w tej części miasta nowoczesny budynek centrum handlowego "Maj" ozdabiają przestrzenne kompozycje Davida Cernego. Myśliwce ze skrzydłami motyli są w nocy podświetlone, a skrzydła wolno się poruszają.
Można powrócić na Stare i Nowe Miasto poprzez most Legii i wyspę Strelecki Ostrov. W parku na wyspie spotkamy najwięcej dziko żyjących nutrii. Jest stąd również dobry widok na gmach Teatru Narodowego, Hradczany i starówkę.
Dzielnica założona w 1257 dla niemieckich kolonistów była otoczona murem obronnym wraz z zamkiem na Hradczanach. W wyniku licznych pożarów szalejących w czasie wojen husyckich w XV wieku, oryginalna drewniana zabudowa ulegała zniszczeniu. Miejscowa biedota przenosiła się w inne miejsca odsprzedając tereny arystokracji. Bliskość Hradczan kusiła możnych aby stawiać tu swoje pałace i kamienice, co zmieniło charakter dzielnicy na bardziej reprezentacyjny.
W 1891 na pobliskim wzgórzu Petrin odbyła się Wystawa Jubileuszowa i z tej okazji postawiono na nim mała kopię wieży Eiffla. Do roku 1992 była używana jako nadajnik telewizyjny, a obecnie można z jej platformy na wysokości prawie 60 metrów podziwiać okolicę. Bilet kosztuje około 35 PLN, ale musimy wejść po 299 schodach. Jeżeli zechcemy skorzystać z winny zapłacimy dodatkowo 24 PLN. Na wzgórze Petrin kursuje kolejka kabinowa, cena biletu w jedną stronę wynosi 10 PLN.
Po prawej stronie wzgórza Petrin widać XVII-wieczny klasztor na Strahowie z jedną z najpiękniejszych bibliotek na świecie. Niestety zabrakło nam czasu aby go zwiedzić więc załączone zdjęcie pochodzi z internetu. Cena biletu wynosi 24 PLN. Wnętrza klasztoru stanowiły scenerię do wielu filmów. Kręcono tu między innymi przygody Jamesa Bonda "Casino Royal".
Wnętrza domków urządzone zgodnie z realiami epoki są udostępnione do zwiedzania. Pomiędzy nimi znajdziemy wejście na galerię murów obronnych, gdzie mieści się stała wystawa zbroi rycerskich i uzbrojenia, a także sala tortur.
I tak dochodzimy do "Złotej Uliczki" wybudowanej w XVI wieku dla gwardii królewskiej strzegącej zamku. Małe domki stykają się z murami obronnymi. W XVII wieku zostały zasiedlone przez alchemików i złotników próbujących uzyskać złoto z innych pierwiastków. Na początku XX wieku mieszkało tu kilka ciekawych postaci. Pod numerem 14 znana wróżka Matylda Prusova przepowiadała przyszłość wszystkim chętnym. Pod numerem 22 Franz Kafka przesiadując u swojej siostry pisał kolejne opowiadania.
Wejścia do południowej wieży strzeże św. Jerzy zabijający smoka. Pomnik pochodzi z 1373 roku i oryginalnie stał w Bratysławie. Został podarowany cesarzowi Karolowi IV i przeniesiony do Pragi w 1471 r.
Na tyłach katedry znajduje się bazylika św. Jerzego, w której zachowały się XIII-wieczne freski.
Katedra św. Wita to jeden z najpiękniejszych kościołów gotyckich w Europie Środkowej. Wybudowana została w drugiej połowie XIV wieku, aczkolwiek front z dwoma wieżami i potężną rozetą dobudowano dopiero w latach 30-tych XX w. Był to kościół koronacyjny i grzebalny królów czeskich - w skarbcu pod Złotą Bramą przechowywane są insygnia królewskie. Od roku 1950 stanowi własność państwa, a wszystkie odwołania kościoła katolickiego dotyczące nacjonalizacji zostały odrzucone przez sąd najwyższy w 2009 r.
W bocznej południowej wieży, którą możemy zwiedzać umieszczono 7 dzwonów. Najstarszy "Jan Chrzciciel" zawieszono w 1449 roku. Dzwony uruchamiane są ręcznie przez zespół dzwonników, czego byliśmy świadkami tracąc prawie słuch (byliśmy na szczycie w samo południe). Na 100 metrową wieżę wchodzimy po 280 kamiennych schodach w bardzo wąskiej dwukierunkowej spiralnej wieżyczce. Wymaga to sporego wysiłku i trzeba się trochę przepychać mijając osoby schodzące w dół. Widok z góry rekompensuje jednak poniesiony trud. Możemy rownież obejrzeć mechanizm zegara wieżowego z 1552 roku.
Wnętrze katedry jest ogromne, szczególne wrażenie robią okna witrażowe, które w słoneczne dni dodają klimatu rzucając wokół kolorowe cienie. Przechodząc wzdłuż bocznych naw mijamy kilkanaście kaplic poświęconych świętym i królom czeskim. Jak na kościół gotycki wnętrze jest bardzo dobrze oświetlone przez rzędy okien, a konstrukcja wydaje się lekka. Ściany na zewnątrz wsparte są skomplikowanym systemem łuków oporowych dobrze widocznych z wieży. Pozwoliło to na wkomponowanie szerokich wnęk okiennych z zachowaniem odpowiedniej wytrzymałości konstrukcji.
Na dębowym reliefie Kaspara Bechtelera z początku XVII wieku możemy podziwiać widok współczesnej mu Pragi. Przez kilka stuleci wejście do katedry stanowiła Złota Brama znajdująca się po prawej stronie południowej wieży (na którą wchodzimy). Nad wejściem możemy zobaczyć XIV-wieczną mozaikę sądu ostatecznego.
Stary pałac królewski był siedzibą władców Czech od X do XVI wieku. Parter zajmuje głównie wielka sala i kaplica. Na pietrze możemy obejrzeć salę tronową, bibliotekę oraz pomieszczenia władz średniowiecznych województw. W podziemiach pałacu znajduje się stała wystawa "Historia zamku praskiego".
Zwiedzanie kompleksu pałacowego możemy rozpocząć od ogrodów królewskich położonych poza murami obronnymi. Wstęp jest bezpłatny. Znajduje się w nich kilka ciekawych zabytkowych obiektów. Sala balowa Micowna wybudowana w 1569 roku służyła w latach późniejszych jako szkoła jeździecka, stajnie i magazyny wojskowe. Obecnie odbywają się w niej wystawy i koncerty. Z tego samego okresu pochodzi letni pałac królowej Anny Jagiellonki wybudowany przez jej męża cesarza Ferdynanda I Habsburga. Przed pałacem stoi "śpiewająca fontanna". Woda spadająca na platformę z brązu wydaje dźwięki przypominające śpiew. Współczesny "dom prezydencki" wybudowano w 1938 roku dla prezydenta Edwarda Benesa. Był używany przez kolejnych prezydentów republiki aż do lat 90-tych XX wieku, a następnie przekazany społeczeństwu.
Wejście na teren pałacowy jest darmowe, ale chcąc zwiedzić katedrę czy "Złotą Uliczkę" musimy kupić bilet obejmujący jednocześnie 9 obiektów:
- stary pałac królewski
- muzeum historii praskiego pałacu
- bazylikę św. Jerzego
- wystawę uzbrojenia gwardii pałacowej w murach obronnych
- Złotą uliczkę
- galerię obrazów
- katedrę św. Wita
- pałac Rosenberg.
Cena biletu wynosi około 50 PLN. Oddzielny bilet musimy kupić aby wejść na wieżę katedry - cena około 30 PLN.
Wełtawa jest na odcinku Pragi uregulowana, ale w kilku miejscach można zejść na piaszczyste plaże (szczególnie na wyspach położonych na środku). Możemy tam spotkać dziko żyjące nutrie, które są bardzo zaprzyjaźnione z ludźmi. Wychodzą na brzeg i chętnie zajadają kanapki. Potrafią nawet wejść na nogawki spodni w poszukiwaniu pokarmu - uważajcie na palce bo mają dosyć ostre zęby. Wiele hodowlanych zwierząt futerkowych uciekało z klatek na przestrzeni stuleci i zdołały zadomowić się w warunkach naturalnych.
Schodząc w kierunku rzeki dotrzemy do zabudowań dawnego klasztoru św. Agnieszki, gdzie obecnie znajduje się część Galerii Narodowej. Fragment współczesnej ekspozycji możemy oglądać w przyklasztornych ogrodach. Domek przed którym siedzę nie jest bynajmniej wyposażeniem parku zabaw dla dzieci, ale dziełem sztuki.
Na wzgórzu po drugiej stronie Wełtawy widać Praski Metronom. Sam w sobie nie jest może zbyt atrakcyjny, ale ze wzgórza mamy świetny widok na starówkę i Most Karola, a spacerując po parku dojdziemy do Pawilonu Hanawskiego. Został wybudowany w 1891 z okazji czeskiej wystawy jubileuszowej i reprezentował hutę księcia Wilhelma II Hanawskiego.
Trzeba wiedzieć, że w miejscu metronomu stał kiedyś największy na świecie pomnik Józefa Stalina, który został zburzony w 1962 roku.
Dawna dzielnica żydowska została spustoszona na przełomie XIX i XX wieku. Bogaci żydzi przenieśli się w inne części miasta, a w getcie pozostała tylko biedota i grupa ortodoksyjnych wyznawców. Większość oryginalnej zabudowy uległa zniszczeniu - pozostawiono tylko synagogi, stary cmentarz i ratusz. Na uliczkach przeważają secesyjne kamienice podobne do tych jak na Nowym Mieście. Najbardziej znanym miejscem jest Synagoga Hiszpańska udostępniona do zwiedzania - wstęp kosztuje około 80 PLN. Należy pamietać, że synagogi są zamknięte w Soboty gdyż jest to dla społeczności żydowskiej dzień świąteczny.
Obok synagogi stoi pomnik Franza Kafki, który był przez całe życie związany z Pragą i gdzie powstały jego najbardziej znane opowiadania i powieści.
Nazwa jest trochę myląca ponieważ dzielnica powstała w średniowieczu i w zamyśle miała połączyć Wyszehrad ze Starym Miastem i Hradczanami. Obecna zabudowa pochodzi w większości z końca XIX wieku. Są to głównie kamienice bogatych kupców i obiekty użyteczności publicznej, jak gmach Muzeum Narodowego, czy opery. Już w średniowieczu myślano o handlowym charakterze dzielnicy dlatego ulice są bardzo szeroki i sporo jest placów przeznaczonych na kupieckie stragany.
W wielu miejscach Pragi napotkykamy stare samochody, które można wynająć wraz z przewodnikiem-kierowcą na wycieczki po mieście. Są to repliki oryginalnych pojazdów z początku XX wieku. W zależności od czasu przejażdżki zapłacimy od 320 do 560 PLN. Cena obejmuje wynajęcie całego pojazdu, który zabiera maksymalnie 5 osób. Rezerwacji można dokonać na stronie Internetowej: https://pragueoldcar.com/
Pomiędzy nimi stoi pomnik Jana Husa, który jako wpływowy reformator został potępiony przez kościół katolicki i spalony na stosie w 1415 roku. Pomnik wybudowano w 1915 r. wyłącznie z dotacji publicznych i symbolizuje odrodzenie narodowe Czech.
Kolejnym ciekawym pomnikiem jest Słup Mariański oryginalnie wzniesiony w 1650 roku. Po odzyskaniu niepodległości i utworzeniu Czechosłowacji słup zniszczono ponieważ był kojarzony z monarchią Austro-Węgierską. Odbudowano go dopiero w 2020 roku.
Kościół NMP przed Tynem ukończono w XVI wieku, chociaż budowę rozpoczęto dwa wieki wcześniej. Mała romańska świątynia stała w tym miejscu już w XI wieku i należała do Dworu Tyńskiego - miejsca postoju zagranicznych kupców. Bardzo charakterystyczne wieże otoczone małymi wieżyczkami mają wysokość 80 metrów i są doskonałym punktem orientacyjnym. Wstęp do kościoła jest bezpłatny, obowiązuje w nim zakaz robienia zdjęć i filmowania.
Powstały w XIV wieku Ratusz składa się z kilku połączonych kamienic, które były stopniowo wykupywane przez miasto od prywatnych właścicieli. Stąd wynika niejednorodna architektura obiektu.
Ukończona w 1364 roku wieża była w średniowieczu najwyższym obiektem w mieście. Obecnie jest udostępniona do zwiedzania - bilet kosztuje około 50 PLN. Wjeżdżamy windą na 3 piętro i możemy albo przesiąść się do drugiej windy, albo wejść na górę po spiralnym podeście. Ostatni odcinek stanowią wąskie kręcone schody z ruchem kierowanym światłami. Futurystyczna winda na drugim odcinku przypomina "kapsułę czasu". Z wieży mamy wspaniały widok na stare miasto i okolice.
Widoczny z daleka zegar na wieży powstał w 1402 roku. W 1410 nad głównym wejściem do ratusza uruchomiono zegar astronomiczny, który jest jedną z głównych atrakcji starówki. Składa się z 3 części: astronomicznej pokazującej godziny i położenie ciał niebieskich, kalendarzowej z medalionami reprezentującymi miesiące. W części animacyjnej na szczycie zegara ukazują się o równych godzinach figurki 12 apostołów, śmierć, turek, marność i chciwość. W czasie naszej wizyty część animacyjna niestety nie działała ku rozczarowaniu oczekujących tłumów.
Starówka graniczy z Mostem Karola i otacza dzielnicę żydowską Josevof. Centralnym punktem jest rynek gdzie na przeciwko siebie znajdują się najbardziej charakterystyczne budowle: Ratusz z zegarem astronomicznym Orloi i kościół NMP przed Tynem.
Jak by nie wędrować po Pradze zawsze trafimy na Most Karola łączący Stare Miasto z Małą Stroną i Hradczanami. Nie da się uniknąć na nim tłumu turystów oraz sprzedawców pamiątek, muzyków i ... kieszonkowców. Pilnujcie więc portfeli i dokumentów.
Jego budowę rozpoczęto w połowie XIV wieku za panowania cesarza Karola IV. Przez stulecia była to jedyna dostępna przeprawa przez Wełtawę i zamknięto ją dla ruchu kołowego dopiero w 1965 roku. Ma długoś 516 i szerokość 9,5 metra i jest najstarszym kamiennym mostem na świecie o takich rozmiarach.
Widoczny ze wzgórza Wyszehradzkiego Most Nuselski (a właściwie wiadukt) nad doliną Nuselską łączy Pankrac z centrum miasta. Konstrukcja o tyle ciekawa, że w betonowej rurze pod spodem wiaduktu przechodzi czerwona linia metra C. Zwany jest również Mostem Samobójców ponieważ od otwarcia w 1973 roku około 300 osób skoczyło z niego popełniając samobójstwo. Wychodząc na stacji metra Wyszehrad możemy odbyć spacer po wiadukcie nad doliną, a następnie przez park wzdłuż starych murów miejskich dojść na wzgórze do bazyliki Piotra i Pawła.
Praha po czesku oznacza "próg". Według legendy na wzgórzu Wyszegradzkim jakiś człowiek budował swój dom i właśnie ciosał do niego próg gdy spotkał go orszak królewski. Król postanowił założyć w tym miejscu miasto i nadał mu nazwę Praha.
Bazylika Piotra i Pawła została wzniesiona pod koniec XI wieku. Na sąsiadującym cmentarzu znajduje się czeski "Panteon" gdzie pochowano najważniejsze osobistości zasłużone dla kraju. Prawdopodobnie mogą się tam również znajdować groby pierwszych władców Czech, ale ze względu na charakter miejsca nie można przeprowadzić prac archeologicznych. Wstęp do kościoła jest płatny i kosztuje 21 PLN.
W parku zachowały się fragmenty murów obronnych cytadeli powstałej w XVII wieku, z których mamy ładny widok na dolinę Nuselską. Rotunda św. Marcina pochodzi z tego samego okresu co bazylika. Był to początkowo kościół przeznaczony dla ludności podzamcza. Po zbudowaniu cytadeli przekształcono ją w więzienie, a następnie skład prochu i magazyn wojskowy. W połowie XIX wieku planowano ją rozebrać, ale przetrwała jako dom z kuchnią dla biedoty. Dzięki temu ocalono jeden z najstarszych zabytków w Pradze.
Przelot do Pragi jest zwykle kosztowny mimo, że trwa niecałą godzinę. Niestety bezpośrednie połączenie z Warszawy jest realizowane jedynie przez LOT. Można próbować tanich linii z przesiadkami, ale zwykle szkoda czasu na kilkugodzinną podróż jeżeli planujemy weekendową wizytę.
Z lotniska dotrzemy do centrum trolejbusem linii 59, który kończy trasę przy zielonej linii metra A i po przesiadce do niej mamy już wszędzie blisko. Bilet 30 minutowy kosztuje niecałe 5 PLN, można kupić całodzienny za 21 PLN. Bilety czasowe można wykorzystywać od momentu skasowania (lub zakupu) w różnych środkach komunikacji i przesiadać się dowolną ilość razy. Bilety kupujemy w automatach przyjmujących gotówkę i karty płatnicze (zbliżeniowo).
Waluta obowiązująca to korona czeska, której kurs wynosi około 0,16 PLN. Za dobry obiad zapłacimy około 700 koron (dwa dania plus piwo - 120 PLN). Warto jest mieć ze sobą trochę gotówki bo zdarzają się miejsca gdzie karta płatnicza nie jest akceptowana. Dotyczy to w szczególności wszystkich toalet publicznych do których wejście jest zawsze płatne od 10 do 20 koron. Nie posiadając przy sobie koron możemy w ostateczności zapłacić 1 Euro lub 1 USD.
Chodniki i uliczki starego miasta są brukowane więc dobrze jest założyć odpowiednie obuwie na płaskiej podeszwie, po deszczu bywa ślisko więc dobre sandały lub adidasy.
Stare miasto jest dosyć zwarte i atrakcje turystyczne położone są blisko siebie więc nie ma sensu planować wycieczek - wszystko obejdziemy w dwa dni. Kompleks pałacowy na Hradczanach jest rozległy i jeżeli wykupimy bilet na zwiedzanie całości to musimy zarezerwować około 4 godzin. Największa kolejka jest do katedry św. Wita więc trzeba odczekać do godzin popołudniowych kiedy zdecydowanie się zmniejsza. W między czasie możemy obejrzeć inne miejsca, których w ramach biletu mamy 9. Wejście na wieżę katedry wymaga dodatkowej opłaty.
Historia miasta sięga IX wieku, kiedy założono dwie warowne osady: Wyszehrad i zamek na Hradczanach. Największy rozkwit nastąpił w XIV wieku za panowania cesarza Karola IV. Założył on w Pradze pierwszy w Europie środkowej uniwersytet - Carolinum. W kolejnych wiekach wojny husyckie, a następnie trzydziestoletnia zakończyły okres prosperity i miasto straciło znaczenie na rzecz Wiednia. Po pokoju drezdeńskim w 1745 roku Austria uzyskała panowanie nad Czechami.
Dzisiejsza Praga powstała w 1784 roku w wyniku połączenia pięciu niezależnych dzielnic: Starego Miasta, Nowego Miasta, Malej Strany, Hradczan i Josefova. Była w tym czasie miastem dwujęzycznym - spis ludności z 1847 roku wskazywał, że Niemców mieszka w Pradze dwa razy więcej niż Czechów.
Po I Wojnie Światowej w 1918 roku Praga została stolicą nowo utworzonego państwa - Czechosłowacji, które przetrwało do 1993 roku i rozpadło się na fali przemian po upadku ZSRR.